Supreme Council Officers

Peter Samiec Portrait.jpg

Ill. Peter J. Samiec, 33°
SOVEREIGN GRAND COMMANDER
Ancient Accepted Scottish Rite
Northern Masonic Jurisdiction
of the United States of America

Robert J. Bateman.jpg

Ill. Robert J. Bateman, 33°
DEPUTY - ACTIVE
for the State of Pennsylvania
Right Worshipful Past Grand Master
for the state of Pennsylvania

01 - Keith E. Parkinson.jpg

Ill. Keith E. Parkinson, 33°
ACTIVE
for the State of Pennsylvania
Valley of Erie, PA
Valley of New Castle, PA
Valley of Oil City, PA

Valley of New Castle

Elected Officers

Ill. Donald P. Paul, 33°, MSA
Commander in Chief - Consistory

Bro. W. David Hazlet, III, 32°
1st Lt. Commander - Consistory
Past District Deputy Grand Master

Ill. Quient A. Anderson, 33°
2nd Lt. Commander - Consistory
District Deputy Grand Master
Deputy Representative
Valley of New Castle

Craig D. Blauser.jpg

Bro. Craig D. Blauser, 32°

Treasurer - All Bodies

Consistory

Chapter of Rose Croix

Council of Princes of Jerusalem

Lodge of Perfection

06 - Randall L. Connell.jpg

Ill. Randall L. Connell, 33°

Secretary - All Bodies

Consistory

Chapter of Rose Croix

Council of Princes of Jerusalem

Lodge of Perfection

Bro. William E. Ingram, 32°
Most Wise Master - Chapter of Rose Croix

Bro. Bruce G. Earhart, 32°
Senior Warden - Chapter of Rose Croix

Bro. William B. Bittinger, 32°
Junior Warden - Chapter of Rose Croix

Bro. Roger L. Sigworth, 32°
Sovereign Prince - Council of Princes of Jerusalem

Ill. Brian G. Butchart, 33°, MSA
High Priest
Council of Princes of Jerusalem
Deputy Representative
Valley of Oil City

Bro. John D. Stuart, 32°
Senior Warden - 
Council of Princes of Jerusalem
 

Bro. Frank M. Morgan, 32°
Junior Warden - Council of Princes of Jerusalem

Bro. David R. Rivers
Thrice Potent Master - Lodge of Perfection

Bro. Gary E. Bowser, 32°
Deputy Master - Lodge of Perfection

Bro. Robert E. Allison, 32°
Senior Warden - Lodge of Perfection

Bro. John M. McCormick, 32°
Junior Warden - Lodge of Perfection

Donald P. Paul.jpeg